Chusta damska – tylko dodatek czy ważny element kreacji?

Chusty damskie to niezwykle istotny dodatek, który może zmienić charakter całej stylizacji. Szeroki asortyment dostępny w sklepach sprawia, że każda elegancka kobieta znajdzie dla siebie coś idealnego. Jakie rodzaje chust wyróżniamy i jakie są ich funkcje?

Chusty damskie – najpopularniejsze rodzaje

Apaszki, chusty damskie, szale – otulają naszą szyję, zapewniają komfort w chłodniejsze dni, a także pełnią ważną funkcję estetyczną, upiększając cały strój. W sklepach znajdziemy duży wybór produktów tego typu, od niewielkich apaszek i kominów, aż po duże chusty, które można układać na wiele sposobów. Różne rodzaje damskich chust mają w swoich kolekcjach także światowe domy mody, takie jak Louis Vuitton, a ich produkty stanowią niedościgniony wzór dla innych marek. Innym ekskluzywnym wyrobem są tradycyjne paszminy, czyli chusty damskie wytwarzane z ręcznie tkanego kaszmiru i jedwabiu. Są niezwykle delikatne i miłe w dotyku, osiągają też zawrotne sumy, będąc towarem zarezerwowanym jedynie dla zamożnych osób. Chusty damskie, a raczej ich mniejsze wersje – apaszki, stanowią także atrybut wielu kobiet wykonujących zawód stewardessy, stając się symbolem klasycznej elegancji i piękna.

Jakie funkcje pełnią chusty damskie?

Klasyczne chusty damskie z założenia miały chronić kobiece szyje przed chłodem, wiatrem i innymi nieprzyjemnymi czynnikami atmosferycznymi. Jest to jedna z bardziej istotnych funkcji, jakie pełnią szale, chusteczki i apaszki. W sklepach znajdziemy wysokiej jakości chusty damskie, które wykonane są z materiałów zapewniających wyjątkowy komfort termiczny – np. luksusowego kaszmiru. Dla osób o mniej zasobnych portfelach również coś się znajdzie – szale, kominy i chusty damskie zrobione z tworzyw sztucznych, takich jak akryl. Materiał ten gwarantuje ciepło, ale nie jest zbyt trwały. Ochrona przed chłodem to oczywiście nie jedyna funkcja, jaką pełnią chusty damskie. Te dodatki do kobiecej garderoby upiększają i stanowią nieodłączny oraz niezwykle istotny element wielu stylizacji. Szale, chusty i apaszki mogą przełamać nudny biurowy strój, stanowić ciekawy akcent kolorystyczny. Warto założyć wielobarwną chustę do czarnej koszulki na ramiączkach lub bluzki z dekoltem w łódkę.

Zobacz również  Streetwear – kurtka puchowa. Do czego nosić?

Jak wiązać chusty damskie?

Sposób noszenia apaszek, chust i szali także ma ogromne znaczenie. Obszerne chusty damskie można złożyć w trójkąt lub uformować na kształt długiego paska – w zależności od indywidualnych preferencji. Dużym, miękkim szalem można również okryć ramiona i otulić się w czasie chłodniejszej aury. Skomplikowane metody wiązania chust odchodzą jednak w niepamięć – współcześnie najbardziej modne jest niedbałe zarzucenie szala na szyję. Szczególnie popularne są bardzo duże chusty damskie, które można połączyć z krótkim płaszczykiem lub kurtką skórzaną – noszą je w ten sposób największe gwiazdy i celebrytki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *